Oszczędzamy energię

Oszczędzaj, gzie się da. Stare, nieefektywne urządzenia elektryczne oraz nasze złe nawyki mogą być przyczyną straty nawet 60 proc. energii podczas przyrządzania i przechowywania potraw. Na wstępie poznaj wskazówki dotyczące korzystania z poszczególnych sprzętów. Nie mają funkcji ułatwiających oszczędzanie, pozostaje, więc zmienić przyzwyczajenia, np. zmniejszać płomień, zamiast zdejmować pokrywkę (30 proc. energii wtedy po prostu. Warto zainwestować w model, z tzw. polami szybkogrzejnymi, które skracają czas gotowania o 20 proc. w porównaniu z tradycyjną spiralą, lub nawet w płytę indukcyjną. Gdy na niej gotujemy, rozgrzewa się tylko dno garnka, czyli miejsce, gdzie ciepło jest rzeczywiście potrzebne.Ponadto reaguje błyskawicznie na zwiększenie lub zmniejszenie mocy grzania.
pompy ciepła Lublin
To pożeracz energii elektrycznej. Do właściwego grzania wykorzystuje tylko niewielką ilość wytworzonego ciepła – aż 78 proc. jest oddawane do otoczenia. Ustawiając temperaturę pieczenia, pamiętaj, że każdorazowe jej obniżenie lub podwyższenie nawet o stopień zmienia ilość pobieranej energii. Stosując termo obieg, możesz piec potrawy w temperaturze niższej o 25-30 st. C w porównaniu z tradycyjnym grzaniem. Działają dzień i noc, mają więc duży udział w domowym zużyciu energii (wynosi on ponad 28 proc). Nawet kupując bardzo nowoczesne urządzenie, sprawdź jego klasę energetyczną, bo również te najoszczędniejsze lodówki bardzo się pod tym względem różnią: model klasy A zużywa o 15 proc. więcej prądu niż klasy A+ i mniej więcej o 40 proc. Wielkość urządzenia warto dostosować do liczby osób w gospodarstwie oraz do ich trybu życia.

Porsche 911 Turbo

Kupujesz i masz z głowy. Jeśli nie, też masz z głowy. Gorzej, jeśli cię prawie stać. Zamiast wyjechać z salonu nowiutkim, nieźle wyposażonym Golfem czy Focusem z ubezpieczeniem gratis, czyścisz konto. Potem załatwiasz podły, wysoko oprocentowany kredyt gotówkowy i żebrzesz o najkorzystniejsze warunki ubezpieczenia. Tak wydajesz 60-70 tys. zl na prawie 20-letnią blaszaną żabę. Tradycja zobowiązuje. Modele produkowane po 1998 r. Najstarsze, klasyczne to temat kolekcjonerski. Optymalnym wyborem jest seria 964 produkowana w latach 1989-1994. Połączenie tradycyjnej linii z mocnym, chłodzonym powietrzem silnikiem. Auta produkowano w wersji coupe, targa i kabriolet. Użytkownik egzemplarza na zdjęciu, korzystając z elementów fabrycznych, zmodyfikował jego wygląd, upodabniając do rzadkiej wersji 911 Turbo Coupe Flachbau, wyprodukowanej w liczbie zaledwie 76 sztuk. Technicznie to jednak „zwykłe” 964, bez turbodoładowania.
porsche 911 turbo.jpg
Pomimo sportowego zacięcia to jeden z najtrwalszych, seryjnie produkowanych samochodów świata. Trudno uwierzyć, ale seryjny, wolno ssący bokser zarówno w starszej i słabszej wersji 3,l (montowanej w poprzedniej generacji], jak i ten nowszy, mocniejszy – 3. – potrafi bez remontu przejechać ponad 600 tys. km! Jeśli masz mniej szczęścia, kupując 911, musisz liczyć się z problemami. Wiele współczesnych samochodów jest tak konstruowanych, aby były odporne na rażące błędy w eksploatacji. 
www.starco.stargard.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *